קרנית שקופה ונקייה במצב טוב היא תנאי מחייב על מנת שתוכלו ליהנות מראייה טובה שתתרום למען איכות חיים טובה יותר. בעוד כי הקרנית אינה מכילה כלי דם כמו שאר הרקמות, כדאי לציין כי גם היא יכולה לסבול מבצקות שכן, בצקת בקרנית מתרחשת במצבים בהם נוצרת הצטברות מים באזור הקרנית.

מצב זה יכול לבוא לידי ביטוי בעליה חדה מאוד בעובי הקרנית וכן גם באובדן הדרגתי של שקיפותה – כאשר שני אלו עלולים להביא לירידה חדה מאוד ביכולת הראייה ולסבל רב עבור האדם שסובל ממצבים אלו. אז ממה בצקת בקרנית נובעת, מה ניתן לעשות בנידון ומה עוד אתם צריכים לדעת? על כל זאת נרחיב לכם במהלך הכתבה הבאה.

למה בצקת בקרנית מופיעה?

בדומה לשאר המצבים של פגיעה בקרנית, גם בצקת בקרנית העין היא מצב שלו יש מגוון רחב מאוד של סיבות:

  • לחץ מוגבר בתוך העין – גלאוקומה של זווית סגורה היא בעצם סגירה של אזור הניקוז, אזור שנמצא בלשכה הקדמית. כאשר אנשים סובלים מגלאוקומה של זווית סגורה, הדבר עלול לגרום לעלייה דרסטית מאוד בלחץ התוך עיני, אפילו עד למצבים בהם הלחץ המדובר יהיה גבוה פי 3 מהנורמה. על כן, חשוב להדגיש כי אנשים הסובלים מגלאוקומה גנטית בעלי סבירות גבוהה יחסית לפתח בצקת בקרנית העין בגיל מאוחר יותר.
  • דלקת בתוך העין – בין אם מדובר על נגיף הרפס באזור העיניים או על זיהומים וחיידקים שונים, חשוב לציין כי דלקת תוך עינית שנגמרת בעקבות זיהומים שכאלו היא בהחלט סיבה שכיחה למדי שיכולה להביא להתפתחות של בצקת בקרנית.

איך מטפלים?

  • הורדת לחץ תוך עיני – במצבים כמו הגלאוקומה שהוזכרה קודם לכן בכתבה זו, הורדת הלחץ התוך עיני תסייע בהחלט להפחתת הבצקת ואפילו לנסיגתה המלאה במקרים מסוימים.
  • מי מלח – מי מלח יכולים לסייע להבהיר את הקרנית כך שהמצב יוקל מעט. אמנם, חשוב לציין כי מדובר על הקלה זמנית שנועדה בעיקר להקל על הכאב.
  • השתלת קרנית – הטיפול השלם שיוכל לסייע לכם להתמודד עם מצב של בצקת בקרנית הוא ככל הנראה השתלת קרנית שכן, מדובר על סוג הטיפול היעיל ביותר למצבים של בצקת בקרנית העין ויתר מחלות שפוגעות במבנה הקרנית ובתפקוד הראייה.

לסיכום

בצקת בקרנית העין זהו בהחלט מצב מצער שעלול לפגוע בכל היבט באשר לאיכות החיים שלכם. בדיוק לשם כך, מומלץ מאוד להשתמש במידע החשוב שרוכז עבורכם בכתבה זו על מנת שתוכלו להבין את כל מה שאתם צריכים בנוגע לבצקת בקרנית העין וכל הסובב סביב נושא זה.